Choď na obsah Choď na menu
 


YORKSHIRSKÝ TERIÉR

30. 1. 2010

YORKSHIRSKÝ TERIÉR

Pôvod: Kedysi rýdzo pracovný pes, ktorého predkovia splývali s ostatnými krátkonohými škótskymi teriérmi. Mali podstatne kratšiu srsť, boli väčšie a používali sa najmä na chytanie potkanov. Prerod z poľovného na luxusného spoločenského psa sa začal v Anglicku koncom 19. storočia.

Popis: Veľmi malý pes s dlhou jemnou srstou. Hlava skôr malá a plochá. Oči stredne veľké, tmavé, nevypučené, dívajú sa priamo dopredu. Uši malé, vztýčené, v tvare písmena V, porastené krátkou tmavou srstou. Nohy rovné, porastené zlatou srstou. Telo kompaktné, s primerane klenutými rebrami a s rovným chrbtom. Pohyb voľný, výdatný. Srsť primerane dlhá, celkom rovná, jemná, lesklá. Farba: Od vrcholu hlavy až po koreň chvosta tmavo oceľovomodrá. Hlava, hruď a nohy trieslovej farby. Veľkosť: Kohútiková výška 20-24 cm pri hmotnosti do 3,1 kg.

Charakteristika: Vrtký a rýchly psík, napriek malej veľkosti pravý teriér: temperamentný, odvážny a ostrý. Od nikoho nič nestrpí, k cudzím je veľmi nedôverčivý. Rád breše.

Zvláštne nároky: Srsť si žiada mimoriadnu každodennú starostlivosť, česanie, rozpletanie zamotaných častí, pri výstavných jedincoch dokonca nakrúcanie na natáčky. V mestských bytoch treba usmerňovať jeho hlasitosť.

Využitie: Kedysi lovec potkanov, dnes iba spoločenský pes, ktorý brechotom spoľahlivo upozorní na čokoľvek podozrivé.

Výskyt: Na celom svete patrí medzi najobrúbenejšie luxusné spoločenské psy, veľkú obrubu získal aj u nás.

Možná zámena: So vzácnym silky teriérom, ktorý je o čosi väčší, robustnejší a má kratšiu srsť. S raritným austrálskym silky teriérom, ktorý je výrazne väčší a má hrubú srsť.