Choď na obsah Choď na menu
 


Helena Bonham Carterová (* 26. máj 1966, Londýn) je anglická herečka, nominovaná na ceny Oscar, BAFTA a Zlatý glóbus. Medzi jej najznámejšie úlohy patrí postava Lucy Honeychurch vo filme "Okno s vyhliadkou" (A Room with a View), Marla Singerová vo filme "Klub bitkárov" (Fight Club), Bellatrix Lestrangeová vo filme "Harrry Potter a Fénixov rád" (Harry Potter and the Order of the Phoenix), Oscarom nominovaná postava Kate Croy vo filme The Wings of the Dove, taktiež postava Pani Lovettovej vo filmovom muzikáli Sweeney Todd, za ktorú sa jej ušla nominácia na Zlatý glóbus, a mnoho iných skvelých hereckých rolí, na ktorých zväčša spolupracuje so svojim partnerom, režisérom Timom Burtonom. Carterová tiež nedávno oznámila, že si zahrá postavu kriminálničky Sereny po boku charizmatického Christiana Bala v pripravovanom projekte Terminator Salvation, ktorého premiéra je naplánovaná na rok 2009, ako aj postavu krutej Červenej kráľovnej, spolu s významnými hercami, ako napr. Anne Hathaway, Johnny Depp alebo Daniel Craig, vo filme Tima Burtona, "Alica v krajine zázrakov" (Alice in Wonderland), ktorý by sa mal objaviť na plátnach kín v roku 2010.

 

Biografia

Detstvo a rodinné zázemie

Bonham Carterová sa narodila v Lonýdnskej časti Goldens Green. Jej matka Elena pracuje ako psychoterapeutka. Otec, Raymond Bonham Carter bol obchodným bankérom a zástupcom spoločností Bank of England, ako aj riaditeľ Medznárodného peňažného fondu vo Washingtone D.C. Má dvoch bratov - Edwarda a Thomasa, a taktiež je vzdialenou sesternicou herca Crispina Bonham Cartera, ktorý si zahral postavu pána Bingleyho v projekte BBC "Pride and Prejudice". Taktiež je v príbuzenskom vzťahu k Jane Bonham Carter, barónky z Yarnbury.

Helena Bonham Carterová vyštudovala dievčenskú nezávislú strednú školu v South Hampstead v Londýne. Jej žiadosť o prijatie na Kráľovskú fakultu Camebridgeskej univerzity bola zamietnutá, nie však kvôli zlým výsledkom, ale skôr pre obavy, že jej nádejná kariéra úspešnej herečky ju donúti ukončiť štúdium v jeho polovici. A práve kvôli tomuto neúspechu sa začala naplno venovať herectvu..

Obrázok Obrázok

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.