Choď na obsah Choď na menu
 


tlaty retriever

30. 1. 2010

ZLATÝ RETRIEVER

Pôvod: Vznikol krížením predchodcov plochosrstých retrieverov s dnes už neexistujúcimi vodnými španielmi, ktoré sa prvý raz uskutočnilo roku 1868 vďaka lordovi z Tweedmounthu. Na vyšľachtenie typu prikrížili vraj neskôr aj írske setre. Oficiálne uznaný od roku 1913.

Popls: Stredne veľký, statný, harmonicky stavaný pes. Hlava vyvážená, dobre modelovaná, bez hrubých čŕt, so širokou lebkou a s rovnako dlhým, hrubým, širokým a hlbokým ňucháčom. Výrazný stop. Oči tmavohnedé. Uši stredne veľké, zavesené vo výške očí. Krk dostatočne dlhý, svalnatý a suchý. Nohy rovné, hrubé a svalnaté. Telo s priestorným hrudníkom, dobre klenutými rebrami a s krátkou bedrovou partiou. Chvost v línii chrbta, siaha po priehlavkový kĺb, so "zástavou". Srsť dlhšia, hladká alebo zvlnená, hustá, odpudzujúca vodu. Farba zlatá až krémová. Veľkosť: Kohútiková výška psov 56-61 cm, súk 51-56 cm pri hmotnosti okolo 30 kg.

Charakteristika: Nezvyčajne priateľský, milý a dôverčivý pes bez stopy agresivity, pokladá sa za jedno z najlepších plemien "k deťom". Primerane temperamentný, inteligentný, ľahko ovládateľný.

Zvláštne nároky: Potrebuje vera pohybu a pravidelnú starostlivosť o srsť.

Využitie: Poľovný pes, oveľa častejšie chovaný iba ako rodinný pes.

Výskyt: Patrí medzi celosvetovo módne plemená. Čoraz obľúbenejší aj u nás.

Možná zámena: S hovawartom v zlatej farbe. Zlatý retriever je menší, má kratšie a mocnejšie nohy a dobráckejší výraz.