Choď na obsah Choď na menu
 


akita inu

30. 1. 2010

História [

Pôvodné japonské psy boli malé až strednej veľkosti. Od roku 1603 boli v oblasti Akita používaný ako bojové psy Akita Matagis (stredne veľké psy na lov medveďov). Od roku 1868 boli Akita Mataginis krížené s tosami a mastifmi. Tým sa zväčšila veľkosť plemena, ale stratili sa typické vlastnosti špicov. V roku 1908 boli psie zápasy zakázané, ale plemeno sa zachovalo a ďalej bolo šľachtené ako veľké japonské plemeno. Deväť vynikajúcich zástupcov tohoto plemena bolo v roku 1931 ocenených ako „národná pamiatka“.

V priebehu druhej svetovej vojny (1939-1945) bolo bežné používať psy ako zdroj kožušiny pre vojenské oblečenie. Polícia nariadila odchytenie a skonfiškovanie všetkýcch psov okrem nemeckých ovčiakov pre vojenské účely. Niektorí chovatelia sa snažili obísť tento príkaz krížením svojich psov s nemeckými ovčiakmi. Keď druhá svetová vojna skončila, akít bolo veľmi málo a rozdeľovali sa do rôznych typov:

  1. Matagi Akity
  2. Bojové Akity
  3. Ovčiacke Akity

Počas povojnového procesu obnovenie pôvodného plemena bol po prechodnú dobu veľmi populárny pes Kongo-go z línie Dewa, ktorý vykazoval vlastnosti mastifa a vplyv nemeckého ovčiaka. Rozumnejší chovatelia však nepovažovali tento typ za správne japonské plemeno a snažili sa odstrániť črty cudzich plemien krížením s Matagi Akitou, aby dosiahli obnovenie pôvodného plemena a uspeli v ustanovení čistej línie veľkého plemena ako ho poznáme dnes.

Obrázok